Review of the Wendy’s Dollar Menu

In this article, we will discuss the Wendy’s dollar menu and how it can save you money when eating fast food. As with the previous McDonald’s and Burger King dollar menus, we will go over all items on Wendy’s menu that are one dollar or lower.

All restaurants have very similar dollar menus because they are competitors, so it is in your best interest to try foods from each one and determine which one you like best.

Wendy’s Dollar Menu

Below are some of the most popular items on Wendy’s dollar menu. Although we might have missed some, these are a good representation of the value items at Wendy’s. Even though a dollar menu is the standard industry term, the Wendy’s menu is most like a 99 cent menu.

For items priced above one dollar, view the entire Wendy’s menu and its prices.

Jr. Cheeseburger – $0.99

Jr. CheeseburgerThe Jr. Cheeseburger is the main burger on Wendy’s menu, which can be yours for only 99 cents. The cheeseburger consists of a square beef patty, cheese, pickles, onions, and ketchup inside a white bun.

The Jr. Cheeseburger has about 290 calories, which is on par with other cheeseburgers in its class. Additionally, it includes 2 grams of fiber and 16 grams of protein.

Jr. Cheeseburger Deluxe – $0.99

Jr. Cheeseburger DeluxeThe Jr. Cheeseburger Deluxe seems like it should be priced higher than the regular Jr. Cheeseburger, but the difference is pretty minimal between the two burgers.

The Jr. Cheeseburger Deluxe has the same ingredients as the Jr. Cheeseburger, except it also has a slice of tomato and mayo. With the addition of mayonnaise, it adds an additional 60 calories, which brings it to total of 350. The fiber stays the same at 2 grams while the protein is at 17 grams.

4 Pc. Chicken Nuggets (Regular or Spicy) – $0.99

4 Piece Chicken NuggetsThe chicken nuggets from Wendy’s are your average fast food chicken nuggets. Although they can be compared to McDonald’s McNuggets, most people prefer the McNuggets.

The 4 Pc. Chicken Nuggets from Wendy’s are 180 calories, which also includes 1 gram of fiber and 9 grams of protein. It is not unusual nutrition for fried nuggets.

If you want nuggets, we’d suggest going with the 4 pieces because the bigger packs of nuggets are a lot higher in calories and fats.

You have a choice between regular or spicy chicken nuggets. The nutrition will be similar between the two flavors; however, the spicy nuggets are 10 calories lower.

Crispy Chicken Sandwich – $0.99

Crispy Chicken SandwichThis is the chicken sandwich that Wendy’s hoped would be the McChicken killer. As far as which sandwich is better, it is very close.

The Crispy Chicken Sandwich has the same ingredients as the McChicken, which includes a chicken patty, one leaf of lettuce, mayo, and a white bread bun. The sandwich is 380 calories with 3 grams of fiber and 15 grams of protein. That is slightly higher than the McChicken from McDonald’s, but it’s still within the same range.

Value Size Natural-Cut Fries – $0.99

Value Size French FriesMost fast food restaurants offer value size fries for a dollar and Wendy’s is no exception. Wendy’s value size French fries are a little bit different. That’s because they are natural-cut fries, which differ from McDonald’s and Burger King fries.

The value size natural-cut fries are 220 calories, which is at the ideal calorie range. Any bigger size of fries and you’re looking at more than 400 calories.

Value Size Soft Drink – $0.99

This is a pretty obvious one. It is a value size soft drink, which you can choose from Coca Cola products. There isn’t much to say about this one except that if you want a soft drink, this is the size to purchase.

Small Frosty – $0.99

Small FrostyAnd finally, we save the best for last. The small frosty! The small frosty from Wendy’s is very creamy and refreshing. It has a good milky taste and flows really well.

The small frosty is pretty high in calories at 290 calories. That shouldn’t be a surprise considering that most milk-based products tend to be higher in calories.

Conclusion

That’s Wendy’s dollar menu! As shown in this article, the dollar menu at Wendy’s is very similar to McDonald’s, but with perhaps less refined products. However, considering that prices at Wendy’s tend to rise quickly, the dollar menu should be much appreciated by cost-conscious consumers.

Do you have a suggestion for other dollar menus we should write about? Let us know in the comments.

Share This

Join the Conversation

10 Comments

  1. Hi, i love the website! Have you thought about doing a whataburger menu? They definitely don’t have a dollar menu but it would be nice to know their prices.

    1. Hi Ashley,

      The Whataburger menu is definitely on my radar to add to the website as are many other restaurants. :)

  2. The Wendy’s on Race Track Road in Jacksonville, Florida changed the price of the Jr. Cheeseburger Deluxe to $1.40 when they changed the value menu. When I first bought one at the new price I wasn’t aware it had changed but I haven’t been back since. I never checked other locations but I heard they were all the same price from people I work with. Where do you buy them for .99 cents??? A 40% price increase is outrageous.

    1. Hi Gloria, unfortunately Florida prices will be higher than the average, similar to California and New York. Keep in mind that most locations are franchise and can set their own prices as well.

  3. I moved to Florida from Pittsburgh, Pennsylvania less than two years ago. I’ve found that food in Supermarkets is priced higher in Florida but fast food restaurant prices are basically the same in both states. When I first arrived in Florida I noticed no difference in any prices at any fast food restaurants. Even the Pizza places like Papa Johns, Dominos and Pizza Hut share the same prices.

    Since I posted yesterday I drove past the drive in menu of 2 other Wendy’s, a different one in Jacksonville and one in St. Augustine and they both were charging $1.40 for the Jr. Cheeseburger Deluxe. I also talked to my sister in Pennsylvania and she said the price there is also $1.40 and has been since they changed the value menu.

    You didn’t say which state you live in and maybe you haven’t checked the price since you originally wrote this article but if you are able to get them for a $.99 it truly is a bargain. But $.40 extra for a small piece of lettuce and a thinly sliced tomato which is shipped to each store pre-sliced and vaguely tastes like a real tomato is outrageous. Wendy’s has lost all of my business and I didn’t always buy from the value menu. By the way, you left out the lettuce in your comparison of the Deluxe to the Regular but having it still doesn’t make a 40% increase acceptable. :)

    1. Very interesting, thanks for the insights. They’re 99 cents around the Midwest area which generally tends to be average or slightly less than average from nationwide prices. $1.40 would definitely not be on a dollar menu, but it would be on a value menu still. :)

  4. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Internet explorer.
    I’m not sure if this is a formatting issue or something to do
    with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

    The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon.

    Kudos

  5. Why not have breakfast food on the dollar menu? I prefer Wendy’s & it would be great to pick up .99 cent breakfast @ 5am.
    Also, why not a small salad for .99

Leave a Reply


5 × four =